środa, 29 grudnia 2021

Szaleństwo Cthulhu. Kroniki Arkham - Arthur C. Clarke, Heather Graham , Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson


Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 30.11.2021
Liczba stron: 552


W hołdzie Lovecraftowi.

H.P. Lovecraft to mistrz grozy - temu faktowi zaprzeczyć nie sposób. Jego dzieła to po dziś dzień źródło inspiracji, strachu i podziwu dla umysłu, który był w stanie stworzyć mitologię przemawiającą do mrocznej części naszej wyobraźni na przestrzeni całych dekad. Niniejsza lektura to swoisty hołd dla dzieł Lovecrafta (rzecz jasna także dla niego samego) oraz potwierdzenie tego, jak bardzo po dziś dzień oddziałuje on na twórczość spod znaku grozy. Pytanie tylko, czy antologia próbująca wpisać się w mitologię Cthulhu jest w stanie sprostać swemu celowi... Wszak antologie mają niestety to do siebie, że często prezentują sobą dosyć nierówny poziom...


Książka to kolejna pozycja na długiej liście bestsellerów Księgarni Tania Książka. Ten status nie dziwi i - choć w dużej mierze wynika to (przynajmniej w tym przypadku) z powszechnie uznanej marki autora - jest pełnym potwierdzeniem tego, że Lovecraft to wciąż ogromna inspiracja i magnes na żądnych krwawych i pełnych grozy wrażeń czytelników. Takie opowieści po prostu trzeba lubić i, jak widać, są one lubiane wręcz niezmiernie.


Zbiór otwiera oryginalny tekst Lovecrafta będący inspiracją dla wszystkich zawartych tutaj treści, a więc kultowe "W górach szaleństwa". Ekspedycja naukowa odkrywa ruiny starożytnego miasta, które ukryte jest w niedostępnych górach Antarktydy, a w nim ciała zadziwiających istot. Przerażająca prawda o genezie dawno wymarłej cywilizacji wymyka się wszelkim wyobrażeniom i wiedzie naukowców na skraj poczytalności. Dalsza część zbioru zawiera opowiadania tak znanych autorów jak Arthur C. Clarke („Odyseja kosmiczna”), Robert Silverberg (cykl „Kroniki Majipooru”) czy Caitlín R. Kiernan („Tonąca dziewczyna”), a jest ich łącznie szesnaście. Co takiego autorzy owych tekstów nam zaprezentują?


Głównym i wiodącym wątkiem wszystkich opowiadań jest wielka inspiracja twórczością Lovecrafta i liczne próby nawiązania do mitologii Cthulhu, które wydają się być co prawda dobre, jednak... nie dorównują one według mnie standardom wyznaczonym przez Lovecrafta. To niestety coś, z czym trzeba się było liczyć - każda próba dorównania znakomitemu oryginałowi skazana jest często na porażkę, bo po prostu nie jest w stanie owego oryginału nawet nie tyle przebić, co w jakiś sensowny sposób do niego nawiązać. Widać to niestety po tej książce, w której wyznaczono sobie właśnie taki - szalenie ambitny! - cel, którego jednak nie osiągnięto.


Nie oznacza to co prawda, że lektura jest zła i godna pominięcia - bynajmniej! Fani Lovecrafta będą tą książką bez cienia wątpliwości zachwyceni, albowiem każda próba rozwinięcie myśli Mistrza to coś pożądanego i fascynującego. W tym tkwi główna siła książki, która jednak - paradoksalnie! - jest także jej największym minusem... Lovecraft operował bowiem w dużej mierze niedopowiedzeniem i zakorzenioną w ludzkiej niewiedzy makabryczną grozą, a prawda jest taka, że każdy nawiązujący do tej konwencji tekst sporo z tej niewiedzy rozwiewa i tym samym umniejsza potęgę oddziaływania dzieł Lovecrafta. Nie oznacza to co prawda, że nie należy do tych dzieł nawiązywać, jednak w moim odczuciu na tym polega problem tej antologii - nawiązuje ona do czegoś genialnego i próba ta jest z góry skazana na porażkę.


Tak czy inaczej książkę polecam - i to bardzo! Nie dziwcie się, że to czynię, pisząc powyżej o nie do końca satysfakcjonujących przemyśleniach po lekturze. Wynikają one z moich osobistych, szalenie wygórowanych oczekiwań, których zwykle książkom nie stawiam. Obiektywnie jest to dobry zbiór, który z pewnością zaspokoi wiele czytelniczych gustów. Moje punktowanie minusów tej lektury wynika z tego, że chciałem chyba - jako zagorzały fan - zbyt wiele, a czasem nie można mieć wszystkiego... ;)

Polecam raz jeszcze dział bestsellerów Księgarni Tania Książka!

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl


#szalenstwocthulhu #kronikiarkham #lovecraft #hplovecraft #wgorachszalenstwa #taniaksiazka #bloggujezTK #cosnapolce #groza #horror #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #antologia #antologiagrozy #opowiadania









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz