piątek, 1 kwietnia 2022

Archimedes. Gry do plecaka - Reiner Knizia


Tytuł: Archimedes. Gry do plecaka
Seria: Gry do plecaka
Autor: Reiner Knizia
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data wydania: 23.03.2022
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2-5


Matematyczna roz(g)rywka.

Seria "Gry do plecaka" to świetna seria i zarazem dobry pomysł na to, żeby móc zagrać w ulubione gry planszowe dosłownie wszędzie - na plaży, na trawie, a nawet na ławce w parku. Małe pudełeczko z grą jest poręczne, zabiera niewiele miejsca, a jego zawartość - pomimo małych rozmiarów - to cała masa frajdy :) Nie inaczej rzecz się ma w przypadku gry "Archimedes" :)


Na elementy gry składają się:
55 kart matematyków 
5 dużych żetonów symboli matematycznych
25 żetonów punktów (po 5 z wartościami od 1 do 5)


Gra „Archimedes” wspiera naukę matematyki oraz myślenia taktycznego. Poprzez dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie młodzi gracze rozwijają swoje kompetencje matematyczne, doskonale się przy tym bawiąc. Gra trwa pięć rund. W każdej rundzie gracze zagrywają karty matematyków, tworząc równania. Jeśli na zakończenie rundy gracz zostaje z kartami w dłoni, otrzymuje punkty karne. Wygrywa ten, kto po pięciu rundach będzie miał ich najmniej.


Na kartach w grze pojawiają się najwięksi matematycy w dziejach: Katherine Johnson, Zoltán Pál Dienes, Alan Turing, Malba Tahan, Emmy Noether, Sofja Kowalewska, Émilie Du Châtelet, Bhaskaraćarja, Muhammad Ibn Musa Al-Chuwarizmi, Hypatia z Aleksandrii i Archimedes oraz dwóch najsłynniejszych polskich uczonych: Stefan Banach (pionier analizy funkcjonalnej, który udowodnił twierdzenie o paradoksalnym rozkładzie kuli mówiące o tym, że trójwymiarową kulę można rozłożyć na fragmenty, a następnie złożyć z nich dwie kule o tych samych promieniach co promień kuli wyjściowej) oraz Wacław Sierpiński (którego ogromny dorobek naukowy obejmował bardzo szeroki wachlarz zagadnień; podczas wojny polsko-bolszewickiej brał udział w łamaniu radzieckich szyfrów; był także pionierem prac nad zbiorami samopodobnymi, takimi jak trójkąt Sierpińskiego i dywan Sierpińskiego - obiekty te nazwano później fraktalami). Gra może stać się zatem pretekstem do rozmowy o dokonaniach poszczególnych naukowców i ich znaczeniu dla rozwoju królowej nauk.


Gra jest zatem połączeniem przyjemności, zabawy, nauki logicznego myślenia, treningu podstawowych umiejętności matematycznych, a na dodatek jest także okazją do tego, aby poznać co najmniej kilka ważnych dla świata nauki postaci. Krótko mówiąc - same korzyści!


Rozgrywka jest łatwa i przyjemna. Według instrukcji gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8-mego roku życia, ale nawet młodsi gracze mogą sobie tutaj z powodzeniem poradzić. A sama gra to nie tylko czysta rozrywka, ale także ćwiczenie umiejętności liczenia, zapamiętywania, a także kombinowania i strategicznego myślenia.

Egmont Polska - dziękuję.

#grydoplecaka #archimedes #reinerknizia #egmontpolska #gramywplanszówki #gryplanszowe #planszówkowelove #grybezprądu #planszówki #cosnapolce #gamesforkids











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz