sobota, 2 kwietnia 2022

Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT - Patrick Fanning, Michael Greenberg , Matthew McKay


Tytuł: Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT (tytuł oryginału: The ACT Workbook for Depression and Shame: Overcome Thoughts of Defectiveness and Increase Well-Being Using Acceptance and Commitment Therapy)
Autor: Patrick Fanning, Michael Greenberg , Matthew McKay
Data wydania: 03.03.2022
Liczba stron: 200


Gorszy od innych (?)

Samoocena to słowo-klucz względem bardzo wielu aspektów naszej psychiki. To także klucz do tego, aby móc funkcjonować w sprawny sposób w każdej z naszych codziennych, życiowych aktywności. Samoocena to podstawa (jedna z wielu) naszego dobrostanu, a jeśli jest ona niska, to wtedy czujemy się źle, a wszystko w czym na co dzień uczestniczymy, cała nasza konstrukcja codzienności... wszystko to może w takim wypadku bardzo szybko runąć niczym domek z kart... W jaki sposób do tego nie dopuścić? Jak zwalczyć stan, w którym czujemy się bezwartościowi, wadliwi i - jak napisano w tytule - WYBRAKOWANI? O tym właśnie próbują opowiedzieć nam co nieco autorzy niniejszej - BARDZO MĄDREJ I WAŻNEJ! - książki.

Jeśli kiedykolwiek myśleliście o sobie źle - lub, co gorsza, myślicie tak o sobie właśnie teraz - to ta książka jest zdecydowanie czymś dla Was. Dobrostan emocjonalny to sfera naszego życia, o której TRZEBA pamiętać. Nie wolno jej zaniedbywać, olewać ją, odkładać zajęcie się nią na później. Konsekwencje mogą być bowiem naprawdę poważne - z depresją włącznie. Warto zadbać o samego siebie. Zaprzyjaźnić się ze sobą. Zrozumieć (choć trochę) samego siebie, własne emocje i reakcje. Odepchnąć myśli o wycofaniu się i o unikaniu relacji przez poczucie, że jesteśmy gorsi. To nieprawda. Trzeba pewne rzeczy przepracować, dać sobie trochę luzu, znaleźć przestrzeń do czegoś pozytywnego - i tym samym pomóc samemu sobie, zwalczając sukcesywnie wszystko to, co czyni nas we własnym odczuciu innym, niedopasowanym; po prostu WADLIWYM...


Niska samoocena (o której mowa w książce) w 90% przypadków wynika z bolesnych i traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Poczucie, że jest się gorszym od innych i niedopasowanym, bardzo często ma źródło w negatywnych doświadczeniach z dzieciństwa. Jeśli zdarzyło Wam się dorastać w bardzo krytycznym, obwiniającym czy karzącym otoczeniu, to być może uważacie, że nie zasługujecie (chociażby) na miłość, a także odczuwacie silny wstyd z powodu rzekomych własnych wad. Deprecjonujecie siebie i pozwalacie w konsekwencji innym, by czynili to samo. Macie przeświadczenie, że przeszkodą w budowaniu satysfakcjonujących relacji, w znalezieniu szczęścia i w osiągnięciu sukcesu w życiu jest jakaś Wasza wewnętrzna skaza. Ciągle się obawiacie, że ludzie ją odkryją i uznają Was za osobę niekompetentną oraz niewartą szacunku. W efekcie często odczuwacie wstyd z powodu tego, kim jesteście...

To BŁĄD. Nie wolno tak myśleć. Każdy z nas na swoją wartość i nie można o niej zapominać. Trzeba o siebie walczyć. Pamiętać o tym, ile jesteśmy warci. Czasem to jednak zbyt trudne - wtedy warto skorzystać z oferowanej przez otoczenie pomocy. Najlepiej znaleźć ją w gabinecie specjalisty, jednak (przedtem lub równolegle) dobrze jest spróbować samemu zrozumieć własny problem.


Niniejsza książka służy właśnie czemuś takiemu - zrozumieniu problemu. A to nie wszystko: lektura zawiera w sobie bardzo wiele ćwiczeń pozwalających na efektywną pracę nad własną samooceną, spośród których zdecydowana większość oparta jest o założenia teorii akceptacji i zaangażowania (ACT). Jeśli się za chwilę powtórzę - wybaczcie. O ACT pisałem już przy okazji wielu innych recenzji, jednak warto przy obecnej okazji raz jeszcze przybliżyć pewne uniwersalne założenia owej, użytej przez autorów książki, teorii.

ACT to stosunkowo nowy, ale dynamicznie rozwijający się nurt terapii behawioralnej. Najprościej mówiąc sprowadza się on do tego, że nasze emocjonalne stany negatywne powinniśmy zaakceptować (zamiast je zwalczać), a następnie przez zaangażowanie własne (i, ewentualnie, terapeuty) rozpracować, zrozumieć i stworzyć zestaw zachowań oraz reakcji o charakterze zaradczym, które umożliwią nam redukcję negatywnych skutków naszych emocjonalnych problemów. Innymi słowy ACT pozwala na efektywne podjęcie wysiłków zmierzających do radzenia sobie z niemożliwymi do uniknięcia przeżyciami obecnymi w naszym życiu.


Terapia ACT pozwala na uświadomienie każdemu z nas, że mamy prawo do przeżywania różnych stanów emocjonalnych: lęku, niewiary w siebie, stanów niskiej samooceny. Że jest to coś normalnego, że nie należy od tego uciekać. Właściwym wyjściem jest akceptacja zaistniałego stanu rzeczy, pogodzenie się z istnieniem i przyszłym występowaniem sytuacji podających w wątpliwość własną samoocenę, a następnie na stopniowym wypracowywaniu sposobów na redukcję wynikłych z tego emocjonalnych konsekwencji - w powiązaniu z modyfikacją własnych reakcji na nasze zmiany emocjonalne w taki sposób, by nie były one ukierunkowane na ucieczkę od problemów (a w konsekwencji od życia). W książce opisano szereg ćwiczeń w tym zakresie, których wspólnym mianownikiem jest konieczność zrozumienia siebie i zdystansowania się od spraw, które bez kontroli z naszej strony są w stanie nas zniszczyć. Dobrze byłoby przyjrzeć się bliżej owym ćwiczeniom w przypadku, gdy nasza samoocena... leży.


Nie pozwalajmy na to i po prostu... PODNIEŚMY JĄ! Czasem trudno w to uwierzyć lub o tym pamiętać, ale każdy z nas MA swoją wartość. I wierzcie mi - ona jest olbrzymia! Niniejsza książka to od początku do końca próba przypomnienia o tym fakcie tym wszystkim z nas, którzy w to wątpią. NIE WĄTPCIE - UWIERZCIE! I spróbujcie zrobić wszystko, żeby ta wiara wykiełkowała, zakwitła i była z Wami już zawsze. Niniejsza książka może w tym tylko pomóc.

Polecam!

GWP - dziękuję.

#wybrakowanibezwartościowiwadliwi #samoocena #dobrostan #dobrostanemocjonalny #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #emocje #depresja #wycofanie #sferakomfortu #psychologia #ksiazkipsychologiczne #polecam #dobraksiazka #czytamksiazki #cosnapolce #bookstagram #bookreview











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz