sobota, 30 kwietnia 2022

Miau! Hau! Kwa! Pierwsza gra. Akademia Mądrego Dziecka - Łukasz Woźniak, Marzka Dobrowolska


Tytuł: Miau! Hau! Kwa! Pierwsza gra. Akademia Mądrego Dziecka
Seria: Pierwsza gra / Akademia Mądrego Dziecka
Autor: Łukasz Woźniak, Marzka Dobrowolska
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data wydania: 30.03.2022
Wiek: 2+
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: ok. 15 minut


Zwierzęta i ich odgłosy :)

Najnowsza gra z serii "Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsza Gra" to - jakże miłe! - spotkanie ze zwierzętami oraz z wydawanymi przez nie odgłosami ;) Istotą gry jest bowiem to, aby dopasować dźwięk wydawany przed konkretnego zwierzaka do obrazka (na żetonie), który owego zwierzaka przedstawia :) Proste? Sprawdźmy!


Do tej pory w ramach wspomnianej serii mieliśmy okazję dopasowywać kształty i wygrać sok, losować za pomocą kostki owoce i przyporządkowywać je do właściwego koszyka, a także uczyliśmy się nazywać zwierzęta i z ich pomocą jeszcze lepiej rozpoznawać kolory. Najnowsza propozycja z serii nawiązuje poniekąd do ostatnio wydanego w jej ramach tytułu ("Pierwsza Gra. Przyjaciele" z 2021 roku), skupiono się w niej bowiem na zwierzętach. A także na kilku innych rzeczach, ale o nich nieco później ;)


Gra jest w swej istocie niesamowicie prosta. Nic w tym dziwnego, dedykowana jest wszak już dwulatkom ;) (aczkolwiek starsze dzieci też mogą fajnie spędzić przy tej grze czas, ograniczeń wiekowych tutaj nie ma; a i nieco młodsze niż dwuletnie dzieci mogą śmiało spróbować - najwyżej nie wyjdzie do końca tak, jak chcecie, ale miło spędzicie czas :) ). O co, w wielkim skrócie, chodzi? O zebranie jak największej ilości żetonów wyobrażających zwierzęta! :)

Elementy gry:
48 żetonów zwierząt
drewniany znacznik pingwina


Początek gry polega na rozłożeniu wokół figurki pingwina (to bardzo ważny rekwizyt!) kilku żetonów zwierząt (w najprostszym wariancie - pięciu). Następnie gracze na zmianę losują z pudełka po jednym z pozostałych żetonów i wydają dźwięk, który odpowiada danemu zwierzęciu. Zadaniem innych graczy jest odgadnięcie, o jakie zwierzę chodzi :) Ten, kto zrobi to najszybciej, ma prawo do zabrania z planszy odgadniętego żetonu. Na końcu gry zwycięży ten, kto zbierze ich najwięcej!


Od strony technicznego wykonania patrząc gra wygląda świetnie. Wszystkie elementy wykonano z grubego kartonu/sklejki; elementy te są naprawdę trwałe i bynajmniej nie wyglądają na takie, które miałyby się szybko zużyć. Zastosowana kolorystyka także jest przeze mnie oceniana na plus – barwy są żywe, a w odniesieniu do odwzorowanych zwierząt pozwalają na łatwe i intuicyjne ich rozpoznanie.


Sama rozgrywka jest łatwa i szybka. Ale bynajmniej nie nudzi – element losowania żetonów zwierzątek z pudełka sprawia, że w grze mamy element nieprzewidywalności, który zdecydowanie uatrakcyjnia rozgrywkę. Dodatkowo trzeba się postarać! - raz, żeby adekwatnie naśladować dane zwierzę, a dwa, żeby zgadnąć, o jakiego zwierzaka chodzi! :) Kupa śmiechu i dobra zabawa są więc gwarantowane!

Ważne jest także to, że w grze istnieje wiele wariantów rozgrywki, które dedykowane są konkretnemu wiekowi graczy. Takie wiekowe ramy są co prawda umowne, ale dzięki wskazaniom Wydawcy jesteśmy o nich uprzedzeni i możemy swobodnie sprawdzić, jaki tryb rozgrywki będzie w naszym przypadku najbardziej właściwy :)


Gra jest naprawdę fajna i przyjemna :) Jest nie tylko świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu, ale także okazją do nauczenia się co najmniej kilku rzeczy. Przede wszystkim mowa o kolorach, o nazwach zwierząt oraz o umiejętności liczenia i różnicowania kto ma czego więcej. Gra może być także pretekstem do innych zabaw, albowiem jej elementów można śmiało użyć np. do zabawy w zoo, czy w rozróżnianie zwierzaków po ich cechach charakterystycznych. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo – wszystko zależy od naszej kreatywności :)

Gorąco polecam!

Dziękuję Wydawnictwu
Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

#pierwszagra #miauhaukwa #akademiamądregodziecka #amd #planszówki #grybezprądu #gryedukacyjne #egmontpolska #egmont #cosnapolce #gramywplanszówki #gryplanszowe #dladzieci











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz