niedziela, 3 kwietnia 2022

The World of Lore: Straszne miejsca - Aaron Mahnke


Tytuł: The World of Lore: Straszne miejsca (tytuł oryginału: The World of Lore: Dreadful Places)
Autor: Aaron Mahnke
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 31.01.2022
Liczba stron: 384


Miejsca owiane złą sławą.

Nawiedzone domy, mroczne miasta, budzące grozę ruiny, podziemia, ciemne miejsca, bezdroża... Lubicie takie klimaty? Trochę urbexowe, co nieco mroczne, z domieszką gęsiej skórki i szczypty grozy? Tak? No to ŚWIETNIE trafiliście! „The World of Lore: Straszne miejsca" to emocjonująca wycieczka po takich właśnie lokacjach. Zapnijcie więc mocno pasy, przełknijcie ślinę i... w drogę!


Odwiedzając Księgarnię taniaksiazka.pl zawsze zaglądam do działu "Bestsellery" i - zazwyczaj! - udaje mi się zazwyczaj trafić na coś naprawdę „wow!”. Tak stało się i tym razem :) „The World of Lore: Straszne miejsca" to oparta na znanym podcaście seria, która - tym razem - opowiada o wywołujących gęsią skórkę miejscach, o których czyta się naprawdę świetnie :) Opinia czytelników nigdy nie kłamie, a zatem tym bardziej warto zainteresować się tą pozycją!

Aaron Mahnke zabiera nas w wiele interesujących miejsc. Między innymi do Kolorado i eleganckiego hotelu „Stanley”, gdzie na początku dwudziestego wieku bogaci goście podziwiali panoramę Gór Skalistych, a kilkadziesiąt lat później podróżujący autor "Lśnienia"  miał koszmarny sen, który zainspirował go do napisania jednej z najlepszych powieści grozy wszechczasów (!). Mahnke przemierza morza i lądy, odwiedzając różne okropne miejsca – od Nowego Orleanu w Wirginii po ponure stare angielskie zamczyska, w których wciąż rozbrzmiewają echa mrocznych zbrodni, straszliwych tragedii i szokującego zła.


Co nieco uściślając - lektura dzieli wspomniane lokacje na kilka kategorii: mroczne miasta, w tych murach, odległe brzegi, głęboko w mroku oraz poza utartym szlakiem. W każdej z nich znajdziemy opisy i historie związane z miejscami, które jeżą włos na głowie (o ile się do takowych trafi). Wkraczacie na tę ścieżkę grozy na własne ryzyko - odważycie się?

Ścieżka grozy... No właśnie - czy rzeczywiście jest się czego bać? Z jednej strony rzeczywiście - opisane w książce historie potrafią zjeżyć włos na głowie, jednak finalnie... to tylko opowieści o nie do końca potwierdzonych źródłach. Otacza je nimb tajemnicy i w tym tkwi ich siła. Jednak czy faktycznie straszą?... Chyba nie do końca.


Lekturę można polecić przede wszystkim wielbicielom dziwnych zjawisk, miejsc owianych złą sławą i miłośnikom urbexowych wycieczek do lokacji, które odstraszają zwykłych śmiertelników (zwłaszcza w nocy!). Szkoda tylko, że autor nie pokusił się o przybliżenie miejsc, które pod względem szerokości geograficznej byłyby nam nieco bliższe (w książce jest mowa głównie o o lokacjach anglosaskich). Nie można jednak czasem mieć wszystkiego ;)

Książkę przeczytać jak najbardziej można i jest wysoce prawdopodobne, że lektura się Wam spodoba. Warto też oddać sprawiedliwość autorowi (nawet jeśli  nie pobłądził on nieco bliżej Polski) i pochylić czoła przed ogromem wykonanej przez niego pracy, albowiem pamiętajmy, że niniejsza książka to przede wszystkim owoc podcastu, a więc efekt samodzielnej pracy pasjonata. A zatem nie wymagajmy cudów i opisania całej grozy kuli ziemskiej w jednej książce - doceńmy to, co dostajemy. A jak na siły jednego twórcy podcastu jest to naprawdę sporo!


Polecam :)

Polecam także raz jeszcze dział bestsellerów Księgarni Tania Książka!

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl


#theworldoflore #strasznemiejsca #lore #bloggujezTK #taniaksiazka #strasznemiejsca #urbex #urbextrip #ruiny #nawiedzonemiejsca #lokacjegrozy #cosnapolce #groza #strach #noc #ciemność #cosnapolce #dobraksiazka #wycieczki #gęsiaskórka #bookstagram #bookreview











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz