sobota, 23 marca 2019

Sierota, bestia, szpieg - Matt Killeen


Tytuł: Sierota, bestia, szpieg (tytuł oryginału: Orphan Monster Spy)
Autor: Matt Killeen
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 19.09.2018r.
Liczba stron: 448


"Bękarty wojny" dla nastolatków.

Miks powieści młodzieżowej z wojenną. Trudny temat realiów panujących w hitlerowskich Niemczech ukazany z perspektywy żydowskiej społeczności, do tego pokazany oczami nastolatki - to może robić wrażenie. I to tym bardziej, że wszystko wyszło naprawdę dobrze.

Akcja powieści rozgrywa się latem 1939 roku. Miejsce akcji - III Rzesza. Dla Żydów zamieszkujących hitlerowskie Niemcy "dobry czas" minął już dawno i bezpowrotnie. Zredukowani do roli obywateli drugiej kategorii albo szykują się do wyjazdu na ostatnią chwilę, albo ulegają syndromowi zaprzeczenia próbując żyć tak jak wcześniej, lub też biernie wszystkiemu wokół ulegają, żyjąc w coraz większej apatii, czekając na nieuchronny i podświadomie wyczuwany koniec. Realia historyczne tamtego okresu ukazano bardzo dobrze, niezwykle sugestywnie. Jak na książkę przeznaczoną dla młodzieży - bomba.

Główna bohaterka Sara (vel Ursula) to piętnastoletnia Żydówka. Poznaje na swojej drodze brytyjskiego szpiega, który w zamian za pomoc w realizacji pewnej misji obiecuje jej potajemne wywiezienie za granicę. Uda się? 

Warstwa fabularna, jeśli skupić się na samej akcji, nie jest może powalająca, ale nie można też wymagać zbyt wiele - to w końcu książka przeznaczona dla młodzieży; fajerwerków fabularnych nie ma w związku z tym co oczekiwać (przy całym szacunku dla książek przeznaczonych dla odbiorców w młodym wieku). Innymi słowy książka ta jest po prostu skrojona pod względem akcji pod potencjalnego odbiorcę, który wymagać oczywiście pewnego poziomu ma prawo, jednak sam poziom - z uwagi na rzeczonego odbiorcę - nie jest czymś, co ociera się o jakiś geniusz... Lepiej tego ująć chyba nie umiem.

Podsumowując - książka dobra, z akcją na poziomie przyzwoitym, świetnie ukazująca realia okresu, którego dotyczy. Bardzo dobrze sprawdził się zamysł autora (o ile taki był zamysł) dotyczący napisania książki po trosze sensacyjnej, po trosze historycznej, z trudną moralnie narracją w tle, skierowanej do młodego odbiorcy. Lektury szkolne i mądre książki o mocnym ciężarze gatunkowym dotyczącym m.in. Holocaustu i losu Żydów w czasie II Wojny Światowej zapełniają zarówno biblioteki jak i księgarnie, niewiele jest jednak książek dotyczących tego tematu o nieco mniejszym ciężarze gatunkowym. Jeśli taki był zamysł autora i jego pomysł na tę książkę - sprawdził się.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz