czwartek, 7 marca 2019

Świadomą drogą przez depresję. Wolność od chronicznego cierpienia - Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Jon Kabat-Zinn, Mark Williams


Tytuł: Świadomą drogą przez depresję. Wolność od chronicznego cierpienia (tytuł oryginału: Mindful Way through Depression: Freeing Yourself from Chronic Unhappiness)
Autor: Zindel V. Segal, John D. Teasdale, Jon Kabat-Zinn, Mark Williams
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 17.10.2018r.
Liczba stron: 320



Cokolwiek – byle świadomie.

Depresja – choroba cywilizacyjna XXI wieku. To już od dawna nie jest problem marginalny, dotykający nielicznych. Nie jest to też żaden „wymysł nierobów”, lecz realnie istniejący problem dotykający całej rzeszy ludzi. Niniejsza książka to próba okiełznania problemu poprzez porady z dziedziny tzw. praktyki uważności.

O samej depresji napisano już bardzo wiele. Równie wiele ukazało się na jej temat wszelkiej maści publikacji. Niniejsza również po części zajmuje się teorią dotyczącą samego schorzenia, jednak od teorii – nawet słowem wstępu i wyjaśnienia – uciec nie sposób. Dużo bardziej istotna jest dalsza część książki, a w tej znajdziemy szereg metod i sposobów walki z depresją.

Najważniejszą metodą opisaną w niniejszej publikacji jest tzw. praktyka uważności. O co w tym chodzi? W dużym skrócie o to, że samą depresję należy odbierać w jak to tylko możliwe świadomy sposób, co prowadzi do okiełznania jej jako części codzienności, a w konsekwencji - z biegiem czasu - do uważnego współistnienia z nią. Uważnego, czyli świadomego zarówno co do istnienia samego problemu, ale także świadomego w kontekście zauważania codziennych objawów i przytomnego reagowania na nie. To – przynajmniej w teorii – bardzo sensowne podejście, nic jednak nie stanie się samo z siebie, należy się w związku z tym przygotować na długą drogą do osiągnięcia stanu, w którym możliwe jest współistnienie z depresją w opisany w książce sposób. Pomocny w tym dziele jest zaprezentowany na kolejnych stronach szereg ćwiczeń z pogranicza technik samodoskonalenia się, jogi i medytacji. Wielokrotnie udowodniono w literaturze przedmiotu, że wszelka skuteczna praca nad sobą na polu zaburzeń depresyjnych możliwa jest po wewnętrznym wyciszeniu się, wsłuchaniu w siebie, co prowadzi do skutecznych działań na polu zarówno diagnostyki, jak i pracy nad sobą we własnym zakresie. Techniki z zakresu jogi i medytacji bardzo takie zadanie ułatwiają.

Do książki dołączono bardzo przyjemnego audiobooka zawierającego praktyczne porady i ćwiczenia sprowadzające się przede wszystkim do osiągnięcia stanu większego lub mniejszego wewnętrznego spokoju. Dzięki dołączonej płycie książka jest bardzo solidną pozycją wydawniczą, która rzeczywiście może mieć praktyczne zastosowanie w rękach czytelnika. 

Mamy zatem teorię, sporo opisowej praktyki, a na dokładkę praktykę i pracę do wykonania we własnym zakresie. Bardzo rzetelna i fachowa lektura, do tego napisana językiem prostym, zrozumiałym, możliwym do właściwego zinterpretowania, a następnie – wdrożenia w czyn. Oby jak najwięcej takich książek :)

Polecam! I to nie tylko osobom cierpiącym na depresję; to bardzo mądra lektura poglądowa na to, czym sama depresja jest i jak z nią walczyć, przyda się ona więc właściwie każdemu – choćby na gruncie chęci zaspokojenia własnej ciekawości.





1 komentarz: