poniedziałek, 1 listopada 2021

Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej - Theresa Comito


Tytuł: Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej
Autor: Theresa Comito 
Data wydania: 08.09.2021
Liczba stron: 152


Zniszczona głowa.

Nie od dziś wiadomo, że przemoc to nie tylko agresja fizyczna. To także wszystko to, co niszczy naszą psychikę, a czego źródłem są zachowania innych ludzi - dla nas samych szalenie destrukcyjne. Czasami nie jest łatwo rozpoznać, że to, co nas spotyka, to temat niniejszej książki - a więc przemoc psychiczna. Na szczęście istnieją publikacje takie jak ta, które mogą nam w rozpoznaniu tego stanu rzeczy pomóc (i docelowo uwolnić się od przyczyn, które ów stan rzeczy wywołują).


Przemoc psychiczna jest to systematyczne znęcanie się nad kimś w sposób niemający charakteru działań fizycznych. Obejmuje szereg zachowań, które mają na celu zranienie drugiej osoby, osłabienie jej pewności siebie, uwłaczenie jej godności i przejęcie nad nią kontroli. Ofiara przemocy psychicznej może zmagać się z lękiem, depresją oraz innymi objawami fizycznymi, mieć niską samoocenę, doświadczać dezorientacji czy trudności z koncentracją lub z podejmowaniem decyzji. Przemoc ta bywa subtelna i niewidoczna, ale niszczy człowieka od środka. Przerwanie cyklu przemocy psychicznej jest jednak możliwe.


Po pierwsze - książka pomoże rozpoznać i nazwać omawiany problem. Nie jest on bowiem tak oczywisty i nieraz wymaga wyraźnego wskazania palcem (a przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jak bagatelizowanie problemu, czasem obwinianie samego siebie i usprawiedliwianie takich zachowań, czasem elementy syndromu współuzależnienia... a tak, przemoc psychiczna bowiem - w pewnym przejawie patologicznym - jak każda inna patologia może być przedmiotem współuzależnienia strony, która jest jej ofiarą). 


Po drugie - lektura ta pozwala (w pewnym stopniu) na przepracowanie tego, co się stało. A także tego, co się dzieje. W samym sobie. Jak wiele razy bowiem przy okazji innych recenzji wspominałem, negatywne rzeczy dotyczące nas samych wymagają pewnego przepracowania. Choćby po to, żeby zrozumieć co i dlaczego się dzieje. I co to z nami "robi". Nie inaczej jest i w przypadku przemocy psychicznej.


Po trzecie - po przeczytaniu (uważnym) książki można spróbować się zastanowić, co należy z tym wszystkim zrobić. Jak przeciwstawić się destrukcji kryjącej się w tym, co jest złem, i jak skutecznie z nią walczyć. Nie tylko ze wspomnianym obszarem agresji. Również jak walczyć... o siebie. O własną wartość, dobre samopoczucie, samoocenę, jak poprawić stan własnej psychiki, emocji, nerwów... Autorka nazywa te wszystkie rzeczy dużo bardziej fachowo niż ja w tej recenzji, ale do tego się rzecz sprowadza. Walka z przemocą psychiczną, powiedzenie jej "nie", to przede wszystkim walka o samego siebie.


Czasami w życiu warto powiedzieć głośno "nie". Ta lektura dobitnie o tym przypomina. Co ważniejsze jednak, pozwala ona zrozumieć DALCZEGO warto owo "nie" powiedzieć. Przemoc psychiczna to bowiem bezdyskusyjnie coś, na co nie może być zgody. To coś, z czym należy otwarcie walczyć. Pamiętajmy o tym.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#przemocktórejniewidać #przemocpsychiczna #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #recenzjaksiążki #bookreview #bookstagram








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz