sobota, 20 listopada 2021

W obronie zwierząt - Peter Singer (red.)


Tytuł: W obronie zwierząt
Autor: Peter Singer (red.)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 13.10.2021
Liczba stron: 352


Prawa i los zwierząt.

Postrzeganie zwierząt przez człowieka w ostatnich latach mocno się zmieniło - zwłaszcza w kontekście zwierząt typowo hodowlanych, które przez szereg dziesięcioleci traktowane były tylko i wyłącznie jako źródło pożywienia oraz (z perspektywy hodowców) wymiernego dochodu. Dziś wygląda to już inaczej: zaczyna się szanować zwierzęce prawa, respektuje się ich cierpienie, uczucia, a coraz większe grono konsumentów rezygnuje z mięsa w swoich jadłospisach. Niniejsza książka jest swoistym podsumowaniem filozoficznych podstaw owej zmiany ludzkiego myślenia, a także esencją celów, które przyświecają prozwierzęcym aktywistom. I, trzeba przyznać, książka daje do myślenia.


Peter Singer stał się ikoną światowego ruchu zmagającego się z ogromem cierpień, jakie człowiek zgotował innym czującym istotom. Obrońcy zwierząt odnieśli w tej kwestii wiele sukcesów. Dziś wyłaniają się jednak nowe problemy związane z rozwojem bioetyki, ewolucją aktywizmu prozwierzęcego, prawnym zabezpieczeniem dobra zwierząt oraz postępami nauki w badaniach nad życiem psychicznym wielu gatunków. "W obronie zwierząt" jest zbiorem tekstów filozofów i aktywistów od lat zaangażowanych w walkę z okrucieństwem wobec zwierząt.


Tekstów zamieszczono w książce całkiem sporo i pozwalają ono na wypracowanie sobie własnego poglądu na omawiane sprawy. To rzecz jasna głos tylko jednej strony zwierzęcego sporu, który należy w największym stopniu do prozwierzęcych aktywistów, warto jednak się w niego wsłuchać. W gruncie rzeczy bowiem w dzisiejszym podejściu do zwierząt nie tylko o nie same chodzi - chodzi tutaj także o samego człowieka i o jego zdrowie, albowiem szereg takich zagrożeń i modyfikacji, jak choćby te na polu genetycznym, realnie wpływa na to, co jemy (jeśli rzecz jasna wciąż mamy w jadłospisie mięso). To bardzo szeroki temat i rozległy problem. Singer za sprawą zamieszczonych w książce tekstów daje nam możliwość zgłębienia go.


Lektura jest ciekawa i pouczająca. Wychodząc od kwestii filozoficznych autor przeplata je fachowymi danymi, wynikami badań, a całość uzupełnia o idee przyświecające ruchom prozwierzęcym. W efekcie dostajemy do rąk książkową pigułkę, która pozwala zrozumieć ogrom zwierzęcego cierpienia, ludzkie okrucieństwo, a także szereg argumentów, które przemawiają za ochroną zwierząt oraz - być może wielu czytelników także i do tego się przekona - za wyłączeniem mięsa z własnych jadłospisów. Singer do niczego tutaj tak naprawdę nie namawia, jednak skłania do pewnej refleksji. Wybór należy oczywiście tylko do nas. Bez wątpienia warto się z tą lekturą zapoznać i wyciągnąć na jej podstawie własne wnioski.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#wobroniezwierząt #czarnaowca #petersinger #prawazwierząt #bioetyka #aktywizmprozwierzęcy #dobrozwierząt #cosnapolce #bookstagram #bookreview








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz