Tytuł: Wiedźmin. Historia fenomenu
Autor: Adam Flamma
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 03.06.2020
Liczba stron: 504
Fenomen Białego Wilka.
Niezmiernie rzadko się zdarza aby biografii doczekała się... postać fikcyjna. Ściśle rzecz ujmując - nie zdarza się to wcale. Gdyby jednak (czysto hipotetycznie) stworzyć takową biografię, musiałaby ona dotyczyć postaci naprawdę wyjątkowej. Sławnej. Rozpoznawalnej. Budzącej sympatię tłumów i jednocześnie je porywającej. Geralt z Rivii spełnia wszystkie te kryteria, a niniejsza książka właśnie jemu została poświęcona. Co na taki obrót spraw powiedziałby sam Geralt? Zapewne mruknąłby pod nosem swoje "Hmmm", po czym wsiadłby na Płotkę i ruszyłby znów na szlak ;) My mamy niepowtarzalną szansę nie tylko na mruczenie pod nosem, ale także na przeczytanie książki - i zdecydowanie warto to zrobić!
Adam Flamma porwał się na zadanie iście monumentalne. Za takie bowiem należy uznać dzieło spisania historii wiedźmińskiego fenomenu od początku do końca (a w zasadzie lepiej będzie powiedzieć: "po dziś dzień" - końca tej historii raczej bowiem nikt z nas nie chce). Znajdziemy więc tutaj wszystko: narodziny pomysłu w głowie Andrzeja Sapkowskiego, pierwsze opowiadania w Nowej Fantastyce, powstanie zbiorów opowiadań, pięcioksięgu, komiksów, gier, zagranicznych wariacji literackich na temat Geralta, polskiego serialu z Michałem Żebrowskim w roli głównej (dokładnie tego samego na którym 90% widzów wiesza psy - nie do końca słusznie moim zdaniem), a wreszcie serialu Netflixa. Pełen przekrój! Całość uzupełniają piękne zdjęcia, ilustracje, opinie oraz wywiady. Krótko mówiąc: dla fanów Wiedźmina absolutne MUST HAVE!
Tak naprawdę chyba tylko kwestią czasu było to, aby książka taka jak ta powstała. Nie jest to zresztą pierwsza próba rozłożenia na czynniki pierwsze i zanalizowania fenomenu Wiedźmina, ta próba jednak jest wyjątkowa. Przede wszystkim dlatego, że jest udana. Bardzo skrupulatna. Szeroko zakrojona. A także obiektywna, albowiem Adam Flamma przedstawia w kolejnych rozdziałach zarówno wzloty jak i upadki wiedźmińskiej marki, nie stroniąc przy tym od kontrowersji i starając się przedstawić możliwie każdy punkt widzenia - nie biorąc żadnej ze stron. Rzadkie podejście i przez to tym bardziej cenne.
Jaki obraz Geralta pojawia się w głowie po lekturze? Na pewno pełen oczywistych prawd, jak choćby ta, że jest to jeden z naszych najlepszych "towarów eksportowych". Flamma porównuje Geralta z amerykańskim Supermenem, czy choćby z francuskim Asterixem i w porównaniach tych jest wiele słuszności. Inną tezą autora jest to, że przed Wiedźminem jeszcze wiele sukcesów i świetlana przyszłość. Patrząc na to jak olbrzymi sukces odniósł chociażby serial Netflixa (który doczeka się kontynuacji w sezonie drugim) trudno się z tym nie zgodzić. A także trudno się tym nie cieszyć :)
Przy okazji książki warto wspomnieć o jej wyjątkowej zawartości, trudnej do odnalezienia gdzieś indziej lub w ogóle gdzieś indziej niedostępnej. Mam tu na myśli zwłaszcza wywiady z zasłużonymi dla całej marki postaciami takimi jak Bagiński, niezastąpiony Sapkowski, czy choćby podkładający głos Geralta w grach Rozenek. Takich unikatowych wywiadów znajdziemy w książce aż siedemnaście. Wyjątkowe są także szczegółowe opinie na temat samych książek, gier, komiksów oraz ekranizacji, w których starano się zachować nie tylko pewną chronologię zdarzeń, ale także wspomniany wyżej obiektywizm - również w odniesieniu do postrzeganego za najsłabsze ogniwo tego łańcucha polskiego serialu z Żebrowskim w roli Geralta, z Wolszczak w roli Yennefer i z Zamachowskim w roli Jaskra. To nie był wcale zły serial (a także zmontowany na jego podstawie film). Zgoda, ekranizacja ta była nieco chaotyczna, a efekty specjalne budziły śmiech. Jednak bardzo łatwo jest przeoczyć w tym wszystkim fakt, że polska produkcja znakomicie oddawała ducha serii oraz że Ciechowski skomponował do niej fantastyczną ścieżkę dźwiękową, która do dziś zachwyca. Zabawne jest w tym przypadku także to, że w obliczu sukcesu produkcji Netflixa wielu fanów wieszających kiedyś psy na polskim serialu dziś wyraża się o nim jeśli nie pochlebnie, to w sposób wyważony :) Łatwiej stać po stronie zwycięzców, prawda? :) ...
Kończąc - POLECAM! I to gorąco. Fanom co prawda polecać nie muszę, ale każdemu innemu i owszem. Mało jest co prawda takich, którzy nad Wisłą nie wiedzą kto to Geralt z Rivii, ale sporo jest wśród nich tych, którzy niewiele jeszcze o nim wiedzą. Niech więc się dowiedzą :)
#wiedźmin #geralt #geraltzrivii #adamflamma #historiafenomenu #taniaksiążka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz