piątek, 14 czerwca 2019

Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? - Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer


Tytuł: Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?
Autor: Gitta Jacob, Hannie van Genderen, Laura Seebauer
Data wydania: 02.04.2019r.
Liczba stron: 192



W kajdanach negatywnych emocji.

Czy przeszłość może być pułapką? I to taką, która oddziałuje zarówno na naszą teraźniejszość jak i na przyszłość? Niestety – jak najbardziej tak… I nie ma w tym żadnej w zasadzie filozofii, nikt bowiem nie odkryje Ameryki stwierdzeniem, że wszystkich nas określa, kształtuje i uczy seria doświadczeń z przeszłości - te zaś niejednokrotnie nie są usłane różami. Negatywne emocje mogą nam towarzyszyć nawet po latach tworząc w nas samych swoiste pułapki, w które (świadomie lub nie) wpadamy… Jak tego uniknąć? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy można w jakikolwiek sposób wymazać złe wzorce zachowań i emocjonalnych reakcji, które ukształtowały w nas negatywne doświadczenia z przeszłości? Tego spróbujemy dowiedzieć się z niniejszej książki.

„Emocjonalne pułapki przeszłości” to mądre, sensowne wytłumaczenie – w formie książkowej – wszystkiego co w naszych reakcjach i zachowaniach może być in minus, a ma swoje źródło w doświadczeniach z przeszłości. Można oczywiście zaprzeczać i nie dopuszczać głosów takich jak ten, jednak jeśli w naszych zachowaniach lub reakcjach pojawiają się negatywy lub lęki czy hamulce, to nie biorą się one znikąd. Biorą się one z przeszłości.

Autorzy książki podzielili lekturę na kilka części. W pierwszej starają się zdefiniować samo zjawisko „emocjonalnej pułapki z przeszłości” tłumacząc mechanizmy odpowiadające za wytworzenie się pewnych schematów zachowań. Sama książka z teorii schematów czerpie bardzo dużo, co jest pomocne w teoretycznym rozpracowaniu problemu o którym mowa. W dalszej części książki zamieszczono wiele przykładów na to, co zrobić by się ze wspomnianych pułapek uwolnić, a docelowo – nie wpadać w nie. Przeczytamy propozycje ćwiczeń i treningów, które są w stanie skierować nasz tok myślenia na inne – pozytywne – tory, dzięki czemu możliwe staje się pewne przewartościowanie samego siebie i nie bazowanie w tak dużym stopniu na doświadczeniach z przeszłości (w omawianym znaczeniu chodzi rzecz jasna o doświadczenie negatywne). 

Książka sensowna, mądra i niezwykle praktyczna. Można się nieco przyczepić tego, że autorzy za głównego winowajcę ludzkich dysfunkcji winią w pierwszej kolejności negatywne doświadczenia z przeszłości umniejszając nieco rolę złych doświadczeń dorosłego człowieka (a te potrafią wyrządzić wcale nie mniejsze szkody), lecz poza tym lekturze nie za bardzo jest co zarzucić. Sama praktyka do stosowania dedykowana jest co prawda przede wszystkim osobom pracującym nad sobą pod okiem specjalistów, nie oznacza to jednak, że nie są to ciekawe i pouczające przykłady ćwiczeń do zastosowania także z teoretycznego punktu widzenia. Warstwa teoretyczna i rozłożenie problemu doświadczeń z przeszłości na czynniki pierwsze także stoi na wysokim poziomie, przez co – być może – pozwoli zrozumieć lepiej samych siebie nawet czytającym książkę laikom. Tak czy inaczej warto się z tą pozycją zapoznać. Doświadczenie to jest nad wyraz ciekawe.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz