piątek, 28 czerwca 2019

Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów - Urszula Glensk, Karol Maliszewski, Andrzej Zawada (krytyk literacki), Paweł Urbaniak, Leszek Pułka, Marcin Hamkało


Tytuł: Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów
Autor: Urszula Glensk, Karol Maliszewski, Andrzej Zawada (krytyk literacki), Paweł Urbaniak, Leszek Pułka, Marcin Hamkało
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 15.03.2019r.
Liczba stron: 304



Poradnik dla przyszłych pisarzy ;)

Oto małe objętością – lecz wielkie treścią ;) – studium tego, jak zacząć pisać (i docelowo być może nawet z tego żyć ;) ), a więc studium tego JAK ZOSTAĆ PISARZEM :) Czy jest to w ogóle wykonalne po dawce wiedzy w pigułce jaką zawarto w tej pozornie niewielkiej (bo 300-stronicowej) książce?

Cóż… Niesamowicie wielką dawką motywacji i fachowych porad niniejsza książka z całą pewnością JEST. Siedemnaście rozdziałów to czytelnicza podróż przez meandry warsztatu literackiego jaki powinien szlifować każdy przyszły twórca literacki. Na kolejnych stronach możemy dowiedzieć krok po kroku całego „know how” w tej materii. 

Przede wszystkim zadać trzeba sobie na wstępie pytanie, czy jest to w ogóle zajęcia dla nas. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, czas na trochę teorii, a w jej ramach dowiemy się jak konstruować historie, jak kreować postacie, prowadzić narrację, czy zawiązywać wątki fabularne (i umieć z nich potem wybrnąć ;) ). Porady uzupełnione zostały o omówienie realiów dzisiejszego rynku literackiego i rządzących nim praw. O samym prawie – prawie autorskim mianowicie – również będzie mowa. Całość to dosyć solidna podwalina teoretyczna pod to, żeby ZACZĄĆ pisać ;)

Czy to jednak wystarczy? Oczywiście, że nie ;) Potrzebne są przede wszystkim takie rzeczy jak talent, motywacja, czy też – prozaicznie na sprawę patrząc – czas na pisanie… :) Do tego potrzebna jest spora wyobraźnia i mnóstwo pisarskiej praktyki. Także tej pozornie biernej, a polegającej na czytaniu – jak mawiał sam Stephen King (nota bene w książce pokrewnej tematycznie o tytule „Jak pisać. Podręcznik rzemieślnika”) żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. Skutkuje to automatycznie tym, że czas niezbędny na wszelkie twórcze wysiłki pisarskie powiększa się o czas potrzebny na czytanie ;) (o ile rzecz jasna weźmiemy sobie radę Mistrza do serca). 

Pisanie to nie jest łatwa sprawa, ani tez łatwy kawałek chleba. Z marszu też raczej nie ma jak się za to zabrać, a zatem książki takie jak ta mogą troszeczkę pomóc i choć w teorii na wszystko co związane z pisaniem przygotować. Jeśli więc macie takie zapędy – oto lektura Dla Was :)

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz