piątek, 26 czerwca 2020

Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium - Anthony Everitt


Tytuł: Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium (tytuł oryginału: The Rise of Rome: The Making of the World's Greatest Empire)
Autor: Anthony Everitt
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 02.06.2020
Liczba stron: 464



Historia powstania potęgi.

„Chwała Rzymu” to pasjonująca historia o tym, jak z małej rzymskiej osady wyrosło na przestrzeni dziejów imperium, które stało się niekwestionowanym (a przynajmniej niekwestionowanym od czasu zakończenia wojen punickich) hegemonem w basenie Morza Śródziemnego. Anthony Everitt przybliża nam proces jego powstawania i czyni to na tyle zręcznie, że dobrze znane fakty nabierają na łamach tej książki całkiem nowego blasku.

Najprostszy – a jednocześnie najbardziej oczywisty – wniosek po lekturze jest taki, że… nie od razu Rzym zbudowano ;) Everitt odkrywa czytelnikowi kulisy tego rozłożonego na całe wieki procesu, a całą narrację dzieli na trzy główne części odniesione kolejno do legendarnych początków Rzymu, do etapu rozszerzania jego wpływów na całą Italię, a także do etapu, w którym rzymska republika okrzepła stając się tym, czym w istocie była – politycznym hegemonem śródziemnomorskiego świata.


Everitt, co bardzo ważne w trakcie czytania, nawet ukazując rzymskie triumfy każe zwrócić czytelnikowi uwagę na pierwsze oznaki przyszłego wewnętrznego rozkładu i upadku rzymskiej republiki. Autor wyłuszcza całą genezę tego procesu, który paradoksalnie rozpoczął się wraz ze wzrostem bogactwa i akumulacją kapitału w Wietrznym Mieście. Autor książki łączy to także z napływem bezrolnej ludności do stolicy republiki, z których to mas wytworzył się miejski plebs – żądna krwi i igrzysk tłuszcza, której istnienie było jednym z wielu przejawów wewnątrzpaństwowego kryzysu.

Narracyjne płaszczyzny książki dotyczą kilku głównych sfer rzymskiej rzeczywistości. Najważniejszą z nich (przez pryzmat której Everitt opisuje wszystkie pozostałe) jest ekspansja rzymskiej państwowości i toczone przez młodą republikę wojny. Myślę, że wybór tego właśnie tematu jako wiodącego jest słuszny, jest on bowiem chyba najbardziej interesujący obiektywnie na rzecz patrząc. Kolejne płaszczyzny narracji to zmiany na tle społecznym, częściowo gospodarczym oraz politycznym – kolejne wątki doprowadzono tutaj aż do czasów Mariusza i Sulli, których rządy były w zasadzie ostateczną agonią republiki w jej klasycznej formie ustrojowej.


Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Wielką zaletą tej pozycji jest sposób Everitta na opowiadanie o historii: lekki, prosty, interesujący, pełen ciekawostek, a jednocześnie rzeczowy i merytoryczny. Opowiadana w taki sposób historia autentycznie ciekawi :) I być może jest to szansa na zainteresowanie szerszej rzeszy czytelników.

Everittowi należy się za tę pozycję wielki szacunek i nie mniejsze od tego szacunku brawa. Starożytny Rzym staje przed naszymi oczami w tej książce jak żywy, a sposób w jaki opowiada o nim autor – pełen pasji, zacięcia historycznego i realizmu – sprawia, że chce się tę książkę przeczytać od deski do deski. Pozytywnie zaskakuje także fakt, że Everitt skupia się na historii Rzymu od jego powstania do upadku republiki, a więc na okresie, który niekoniecznie jest tym najbardziej popularnym jeśli chodzi o starożytny Rzym. Za taki a nie inny wybór co do historii Rzymu także wielkie brawa.


Polecam!

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl


#chwałarzymu #anthonyeveritt #rzym #taniaksiążka #theriseofrome







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz