czwartek, 28 maja 2020

Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów - Christopher Berry-Dee


Tytuł: Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów (tytuł oryginału: Talking with Psychopaths and Savages)
Autor: Christopher Berry-Dee
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 20.05.2020r.
Liczba stron: 288



Horror jest bliżej niż myślimy?

„Rozmowy z psychopatami” są swoistą kontynuacją „Rozmów z seryjnymi mordercami” autorstwa Christophera Berry-Dee. Autor zabiera nas po raz drugi w mroczną podróż przez umysły zwyrodnialców, którzy swoje psychopatyczne zdolności i ciągoty są w stanie ukrywać za maską potulnych, praworządnych, zwyczajnych obywateli… Właśnie ta ich cecha jest, jak się okaże, najbardziej przerażająca.

Co wyróżnia psychopatę? Jak rozpoznać go w tłumie ludzi? Intrygujące pytania… A odpowiedzi na nie tak naprawdę nie ma. Taki można wysnuć wniosek po lekturze tej książki, która nie powstałaby gdyby nie wielogodzinne rozmowy autora z osadzonymi za swe potworne zbrodnie więźniami. Wniosek ten jest z jednej strony z pozoru rozczarowujący, z drugiej jednak budzi on autentyczną grozę, w praktyce bowiem może się okazać, że psychopatą może być nawet nasz najbliższy sąsiad.


Lektura wciąga – i to jak wszyscy diabli! Szczególnie interesujące są w kolejnych rozdziałach próby zdefiniowania tego kim i czym jest psychopata – i to zarówno na gruncie czysto psychologicznym, jak również patrząc przez pryzmat terminologii sądowej oraz kryminalnej kwalifikacji czynu. Autor bardzo dobrze odrobił tutaj pracę domową łącząc własne zainteresowania zawodowe z pozycją po części sensacyjną, a po części popularnonaukową (bo w pewnym stopniu za takową może ta lektura uchodzić).

Jako że Christopher Berry-Dee jest kryminologiem śledczym w książce nie obejdzie się bez wątków kryminalnych i, w pewnym stopniu, bez analizy psychologicznej skazanych (podobnie zresztą wyglądało to w przypadku „Rozmów z seryjnymi mordercami” – tamta pozycja także zawierała sporo wstawek tego rodzaju). To bardzo ciekawa część książki, która może nie jest (jako całość) w jakiś szczególny sposób odkrywcza, jednak bardzo dobrze porządkuje wiedzę na temat psychopatów w aspekcie psychologicznym i motywacyjnym. Możemy się tutaj dowiedzieć bardzo wielu interesujących rzeczy, jak choćby poznać schemat rozumowania mordercy, czy odkryć znaczenie, jakie dla jego czynów miały traumy z dzieciństwa. Intrygujące i przerażające… a jednak prawdziwe.


Do pewnego stopnia może czytelnika zmrozić (nie, nie przesadzam) dokonana przez autora książki charakterystyka psychopatów z punktu widzenia ich motywacji oraz schematów postępowania. W oczy rzuca się tutaj często bardzo duży iloraz inteligencji sprawców, którzy dzięki swemu ponadprzeciętnemu IQ są w stanie nie tylko sprawnie umykać wymiarowi sprawiedliwości, ale także z zimną krwią planować skuteczne popełnianie kolejnych zbrodni. Te opisy naprawdę robią wrażenie…

Kolejnym wyraźnie rysującym się elementem psychopatycznej układanki jest to, że bardzo często pierwsza popełniona przez delikwenta zbrodnia zmusza do poszukiwań przezeń okazji do jej powtórzenia, a to prowadzi do ryzyka uzależnienia – autentycznego uzależnienia od popełniania zbrodni. Wyobraźnia sprawców nie zna tutaj miary… Z pewnością Hollywood nie wymyśliłoby wielu z istniejących w ich głowach scenariuszy zdarzeń.

„Rozmowy z seryjnymi mordercami” zrobiły na mnie ogromne wrażenie, jednak TA pozycja zrobiła na mnie wrażenie jeszcze większe. Okazuje się, że temat zbrodni, morderstw, a przede wszystkim zła rodzącego się w umysłach zbrodniarzy - które pcha ich do popełniania kolejnych mordów - to prawdziwy temat rzeka, o którym można mówić i pisać w nieskończoność. Wiele ma w takim przypadku do powiedzenia kryminolog śledczy, a kimś takim właśnie jest Christopher Berry-Dee. Z wielką chęcią przeczytam każdą kolejną książkę tego pana.


Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#rozmowyzpsychopatami #podróżwgłąbumysłówpotworów #christopherberrydee #czarnaowca #zbrodnia






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz